Liparské ostrovy leží v Tyrhénském moři u severního pobřeží Sicílie v aktivním vulkanickém pásmu mezi Etnou a Vesuvem. V roce 2000 byly ostrovy zapsány do kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Lipari se skládají ze sedmi ostrovů: Vulcano, Lipary, Stromboli, Panarea, Salina, Alicudi a Filicudi, které jsou sopečného původu. Stále činné sopky jsou na ostrovech Stromboli a Vulcano.
Největší Lipary působí kontrastem černých oblázků a bílém pemzy. Ve stejnojmenném městečku stojí u přístavu pevnost a normanská katedrála.
Dvojvulkán Salina se vyznačuje množstvím zeleně a stromů.
Vulcano pokojně dýmá a je pokryt žlutým povlakem z krystalků síry. Výstup na něj trvá necelou hodinu. Je vyhledávaný pro teplé bahenní vývěry, termální prameny, černý písek pláží a horkou radioaktivní mořskou vodu.
Panarea nabízí horké prameny a vápencová skaliska.
Stromboli dosud ze svého nitra chrlí lávu. Na sopku je možný výstup s průvodcem, který je namáhavý a trvá 3 hodiny. Odměnou za výstup je podívaná na rudou lávu vyletující z kráteru sopky, úchvatný rozhled a silný zážitek z barev, pachu síry a hromobití vulkánu.
Na ostrovy připlouvají lodě z Messiny, Palerma, Neapole, Reggia di Calabria a Milazzo. Pravidelné lodní spojení s Liparskými ostrovy zajišťuje přístav Milazzo.
Na Liparských ostrovech Vás okouzlí jejich neopakovatelná atmosféra, průzračné moře a bílé domy kontrastující s černými sopečnými plážemi.